Our Staff

At MIS, our vision is to offer a diverse curriculum and broad range of activities that allow our students to achieve their personal potential. The recruitment and retention of quality teachers and support staff is therefore fundamental to us delivering on our promise.

All teachers, and many educational support and administration and operations staff are provided with professional learning opportunities that ensure they stay at the forefront of educational practice. Our teachers create a challenging and stimulating environment that helps students to grow in all elements of our learning programme.

Primary Team
Theint Nandar Khine

Theint Nandar Khine

KG Homeroom Teacher

Thida Oo

Thida Oo

KG Homeroom Teacher

Aye Hnin Phyu

Aye Hnin Phyu

Lower Primary Myanmar Teacher

Lower Primary Art Teacher

Alma Luz A. Domingo

Alma Luz A. Domingo

Music Teacher

James Oldfield

James Oldfield

PE Head of Department

Designated Safeguarding Lead

Wen Juan Zeng

Wen Juan Zeng

Upper Primary Mandarin Teacher

Lower Primary EAL Teacher

Nang Mo Hein

Nang Mo Hein

Upper Primary EAL Teacher

Chan Myae Thu

Chan Myae Thu

Upper Primary Myanmar Teacher

Lower Primary ICT Teacher

Thet Thet Swe

Thet Thet Swe

Year 1 Assistant Teacher

Esternitz Cadorniga

Esternitz Cadorniga

Year 1 Homeroom Teacher

Wai Mar Oo

Wai Mar Oo

Year 2 Assistant Teacher

Janine Ebbets

Janine Ebbets

Year 2 Homeroom Teacher

Hnin Phyu Win

Hnin Phyu Win

Year 3 Assistant Teacher

Leonida Ramos

Leonida Ramos

Year 3 Homeroom Teacher

Win Win Mar

Win Win Mar

Year 4 Assistant Teacher

Helena Van Der Riet

Helena Van Der Riet

Year 4 Homeroom Teacher

Roseanna Nay

Roseanna Nay

Year 4 Homeroom Teacher

Nandar Win Swe

Nandar Win Swe

Year 5 Assistant Teacher

Kory Thein

Kory Thein

Year 5 Homeroom Teacher

Sharon Kim

Sharon Kim

Year 5 Homeroom Teacher

Su Mon Yadanar

Su Mon Yadanar

Year 6 Assistant Teacher

Librarian

Josh Scott

Josh Scott

Year 6 Homeroom Teacher

Deputy Principal (Primary)

Michael Mannion

Michael Mannion

Year 6 Homeroom Teacher

Upper Primary ICT Teacher

Academic IT Support

Secondary Team
Justin Nadir

Justin Nadir

Deputy Principal (Secondary)

Beena Akshay Shah

Beena Akshay Shah

Art & Design Teacher

Shubhojit Roy

Shubhojit Roy

Biology Teacher

Min Xiao

Min Xiao

Chinese Teacher

Jayanthi Mahesh

Jayanthi Mahesh

Computer Science Teacher

Elena Pupkova

Elena Pupkova

EAL Teacher

Kriti Mahendru Verma

Kriti Mahendru Verma

Economics & Accounting Teacher

Exams Officer

Tony Shaw

Tony Shaw

English Head of Department

Edward Jones

Edward Jones

English Teacher

Liswindio Apendicaesar

Liswindio Apendicaesar

English Teacher

Reese Kim

Reese Kim

Korean Teacher

Edmer L. Torre

Edmer L. Torre

Maths Teacher

Bernadeth Daran

Bernadeth Daran

Maths Teacher

Alzon Glyn Flores

Alzon Glyn Flores

Music Teacher

Social Studies Teacher

Aung Myat Moe

Aung Myat Moe

Myanmar Studies & Myanmar Language Teacher

Myo Lin Naing

Myo Lin Naing

PE Head of Department

Booki Alade

Booki Alade

Science Head of Department

Francisco Juan Vives

Francisco Juan Vives

Secondary - HoD MFL/EAL

Deepika Sharma

Deepika Sharma

Secondary - Teacher of IGCSE and A Level Physics

Christian Parkinson

Christian Parkinson

Social Studies Head of Department

Administration Team
Aye Pa Pa

Aye Pa Pa

Admissions Officer

May Thu Aung

May Thu Aung

Finance Officer

May Myat Noe

May Myat Noe

Office Staff

Lei Yi Win

Lei Yi Win

Office Staff